Teamet med service som signum

Facility Management-teamet på Lantmännens kontor i Malmö och Stockholm utgör navet i den välfungerande kontorsverksamheten. Möt några av kollegorna i teamet som är med och formar miljön och underlättar arbetsvardagen på två av våra kontor.
Uppdraget för Lantmännens Facility Management team omfattar mycket med målet att förenkla vardagen på våra kontor. Servicen som erbjuds inkluderar bland annat flytthjälp, konferensservice, godsmottagning och lokalvård. Dessutom är teamet företagets ansikte utåt för gäster och besökare.
![]()
Vårt mål är att skapa en trivsam arbetsmiljö och ett varmt välkomnande för alla, oavsett medarbetare på Lantmännen eller besökare. Genom vår service underlättar vi våra kollegors vardag och kan på så vis bidra till att effektivisera arbetet på kontoren.
Facility Management är en del av Lantmännen Fastigheter och erbjuder tjänster till alla bolag inom koncernen och även till externa hyresgäster. Uppdragen varierar beroende på vad som efterfrågas – från kontorsservice till rådgivning vid modernisering av kontor för förbättrad arbetsmiljö och ökad trivsel. Flytten till Triton är ett tydligt exempel på behovsanpassningen.
– Triton är verkligen ett fantastiskt fint, aktivitetsbaserat och modernt kontor. Vi insåg tidigt i byggprocessen att vi behövde bredda vår service för att kunna skapa en trivsam arbetsmiljö och effektivisera vardagen för alla medarbetare på kontoret, berättar Josefine avslutningsvis.
Totalt sett är det 720 medarbetare som dagligen får service av de lokala Facility Management teamen på Lantmännens kontor i Stockholm och Malmö.
Tre av kollegorna som lägger grunden för Lantmännens sköna arbetsmiljö!
Max Jönsson – Servicemedarbetare, Malmö
– Jag ansvarar för kontorets funktioner och miljö, hanterar inkommande ärenden såsom felanmälningar eller orders för kopiering, och paketering via serviceportalen på Inside.
Jobbet inkluderar även övervakning av skrivarrum, kontakt med externa parter, och hantering av enklare IT-problem samt leveranser.
Min roll är flexibel och varierande – ena dagen arbetar jag med tryckjobb, nästa dag monterar jag klädställningar till omklädningsrummen. Jag är lite av en vaktmästare… en fixare och allkonstnär som uppskattar att ingen dag är den andra lik.
Det bästa med min arbetsplats, och det jag uppskattar allra mest, är alla fina och roliga kollegor som gör att jag stortrivs.
Snabba fakta om Max
Bor: i Vellinge
Ålder: 23 år
Det bästa med mitt jobb är…: Att det är en lärorik arbetsplats!
Vilken är din favoritprodukt från Lantmännen? Min favoritprodukt är bön/linspastan eftersom jag styrketränar mycket och att det är ett trevligt alternativ istället för kött.
Det här gör jag helst på min fritid? Jag ägnar mig åt det jag tycker om allra mest - styrketräning, film/serier, matlagning, kolla på fotboll/gå på fotbollsmatcher och såklart umgås med nära och kära.
Lyssnar gärna på: Allt ifrån rock – R&B. Favoritgenre för tillfället är R&B :)
Ida Klintberg – Facility Management Coordinator, Stockholm
– Mitt jobb på Lantmännen innebär att hålla det dagliga kontorslivet i balans – från praktiska uppgifter som att byta lysrör till att koordinera förvaltningen och stötta serviceteamet. Jag älskar variationen och kreativiteten i mitt arbete, där ingen dag är den andra lik.
I min roll som spindel i nätet är prestigelöshet och initiativtagande avgörande – något jag tycker går hand i hand med Lantmännen som arbetsplats där det finns en stor dos öppenhet, engagemang och ett stort hjärta.
Ett starkt minne är nu senast när vi arrangerade ett julmingel där den varma atmosfären och medarbetarnas uppskattning verkligen visade Lantmännens positiva kultur. Det motiverar mig att göra det lilla extra varje dag!
Snabba fakta om Ida
Bor: Sundbyberg
Familj: Sambo
Ålder: 27 år
Det bästa med mitt jobb är…: Kollegorna och att ingen dag är den andra lik
Mina intressen är: Musik, mat, träning
Det här gör jag helst på min fritid: Läser en spännande bok, äter god mat eller hänger på gymmet.
Vilken är din favoritprodukt från Lantmännen? FinnCrisp, en klassiker!
Jörgen Ekwall – Servicemedarbetare, Stockholm
– Mitt jobb som receptionist på Lantmännen är en härlig balans mellan att säga "Hej och välkommen!" samt "Hej och tack för idag!" och allt där emellan.
När vänner klagar på sina jobb tänker jag: "Byt till Lantmännen, den bästa arbetsplatsen någonsin". Den positiva energi jag får av all den värme och glädje jag möts av på min arbetsplats är oslagbar så att hälsa välkommen till Lantmännen är verkligen en ära.
Nästan varje dag bjuder på härliga anekdoter såsom när människor med samma namn eller liknande utseenden förväxlas. Det kan bli så spännande och lustigt ibland, även för en annan som generellt är ganska duktig på både ansikten och namn.
Snabba fakta om Jörgen
Bor: Hässelby Strand, Stockholm.
Ålder: 57 år
Bästa med mitt jobb: Energin jag får vid varje enskilt möte är det bästa med mitt jobb.
Det här gör jag för att koppla av: Tre relaxerande ingredienser i min värld är: Läsa något spännande, resa till någonstans, umgås med den underbara djurvärlden.
Hit skulle jag gärna åka igen: Alla platser jag sett och varit på vill jag åka tillbaka till. Men Tilos är en favorit, en liten och ganska okänd pärla i den grekiska övärlden. Denna underbara natur, miljö och lugnet. Står jag och ser lite frånvarande ut är jag där i tankarna.
Min favorit bland Lantmännens produkter: Lantmännen-kepan såklart!