Korvbrödsbagarn i samarbete med Gröna Lunds Gnuttarna

Korvbrödsbagarn presenterar ett nytt samarbete med Gröna Lunds älskade figurer Gnuttarna. Under våren kommer ett begränsat antal förpackningar med Gnuttarna-design att synas i butikshyllorna – och där varje förpackning dessutom innehåller en gratis barnbiljett till Gröna Lund.
2 min lästid

 

Pressmeddelande, den 8 april 2026


 

Korvbrödsbagarn i samarbete med Gröna Lunds Gnuttarna


Korvbrödsbagarn presenterar ett nytt samarbete med Gröna Lunds älskade figurer Gnuttarna. Under våren kommer ett begränsat antal förpackningar med Gnuttarna-design att synas i butikshyllorna – och där varje förpackning dessutom innehåller en gratis barnbiljett till Gröna Lund.

Korvbrödsbagarn lanserar i vår ett nytt samarbete med Gröna Lunds välkända figurer Gnuttarna. Under kampanjperioden kommer ett begränsat antal korv- och hamburgarförpackningar med Gnuttarna-design att finnas i butik. Förpackningarna är skapade för att sprida glädje i allt från vardagsmiddagar till sommarens grillkvällar – och inte minst inför ett besök på Gröna Lund. Alla Gnuttarna-förpackningar inkluderar även en gratis barnbiljett till nöjesparken.

– Gnuttarna står för lekfullhet, nyfikenhet och gemenskap – precis de känslor många förknippar med en enkel korv med bröd. Med våra gnuttiga förpackningar vill vi ge barnfamiljer en extra anledning att samlas kring god, okomplicerad mat – hemma, i parken eller på väg till Gröna Lund. Det här samarbetet förenar det vi älskar: goda bröd, glada stunder och en nypa fantasi, säger Eva Strömbom, Director Marketing & Innovation på Lantmännen Unibake Sverige.

Samarbetet bygger på Gnuttarnas glada och nyfikna personlighet och syftar till att göra matstunden mer lekfull för barnfamiljer.

– Vi är väldigt stolta över samarbetet med Korvbrödsbagarn. Varje säsong sprider vi glädje och gemenskap till mängder av barnfamiljer på Gröna Lund och Gnuttarna har redan blivit ett självklart favoritinslag för många av våra yngsta gäster. Att karaktärerna nu också flyttar ut till butikshyllorna ger oss möjligheten att sprida Gnutt-glädje till barnen även runt middagsbordet, säger Navid Safiyari, IP-ansvarig på Parks and Resorts och Gröna Lund.

Gröna Lund öppnar för säsongen den 25 april och Gnuttarna-förpackningarna, som finns i en begränsad upplaga, når butikshyllorna under vecka 15.

 

För mer information, vänligen kontakta:
Eva Strömbom, Director Marketing & Innovation, Lantmännen Unibake Sverige
Telefon Lantmännens presstjänst: 010-556 88 00