Nu invigs Lantmännen Biorefineries nya anläggning för veteprotein

Idag, den 10 maj, invigs Lantmännen Biorefineries nya produktionsanläggning för utvinning av veteprotein (gluten), i Norrköping. Med en markant ökad produktions-kapacitet stärks robustheten i svensk livsmedelsproduktion och en ökande efterfrågan från branschen tillgodoses. Produktionsanläggningen är en investering om 800 miljoner kronor.
1 min lästid
Lantmännen Biorefineries i Norrköping

Intresset för växtbaserade proteiner ökar till följd av att fler verksamheter upptäcker nya användningsområden för ingrediensen. Råvaran, vetet, kommer direkt från åkermarken och medlemmarnas gårdar – svenska lantbrukare. Utan mellanhänder säkerställs råvarans kvalitet, produktionskapaciteten samt att det veteprotein som utvinns håller en mycket hög och jämn kvalitet.

– Efterfrågan på svenskt veteprotein är stor både nationellt och internationellt. Det är mycket positivt att vi nu kommer att kunna erbjuda fler kunder vårt högkvalitativa veteprotein, säger Lars-Gunnar Edh, chef för Lantmännen division Energi.

Lantmännen Biorefineries investering om 800 miljoner kronor innebär en avsevärd expansion av verksamheten i Norrköping.  

– Genom denna investering förstärker vi robustheten i svensk livsmedelsproduktion och ökar exportmöjligheterna, samtidigt som vi skapar ytterligare värde från den svenska åkermarken och våra medlemmars gårdar. Det är ännu en viktig milstolpe i Lantmännens strategi från jord till bord, säger Magnus Kagevik, vd & koncernchef Lantmännen.

Till den nya anläggningen har ett 30-tal nya medarbetare anställts vilket är mycket positivt för den lokala arbetsmarknaden. 

För mer information, kontakta:

Lantmännens presstjänst
Tel: 010 556 88 00
E-post:
press@lantmannen.com