Publicerad 06:58, 14 november 2009
Hederspris till mästerkocken Kurt

Förra veckan var det utmärkelsernas vecka i Sveriges Restaurangbransch!
Starten gick på måndagen med Restauranggalan. Häftig, festlig – ALLA var där! 380 personer i Spegelsalen på Grand. 15 kategorier skulle tilldelas priser. Äntligen har man bestämts sig för att sätta profil på matsalspersonalen genom att ”starta om” Årets Servitör tävling.
En av kategori var RS Hederspris. Snacka om förvåning när man kallade upp mig som mottagare. Har jag aldrig sett ut som en fågelholk förut så gjorde jag det nu. Verkligen kul att få ett pris och mycket inspirerande för framtiden.
Efter Restauranggalan var det Västerbotten-stipendium som riktar sig till nykomlingar i branschen. Och så i lördags Årets Werner på Operakällaren. Mycket stämningsfullt och en rättvis val av årets mottagare som blev Magnus Ek, kökschef Oaxens skärgårdskrog, och Wibecke Ivarsson, kostchef i Kil.
|
|
Relaterat innehåll
Vem fick årets hederspris av restaurangbranschen?
|
|