Du är här: Hem » Blogg » Kurt & Gott » Grattis fiskpinnen 50 år

Kurt & Gott

Kurt Weid

Publicerad 09:44, 17 december 2009

Vad är 9 cm lång, 26 mm bred, 11 mm hög?

Här kommer några rader om en produkt som vi alla känner till - men som väl ändå kan stuvas in facket för onyttigt vetande.
Vad är det som är ca 9 cm lång, 26 mm bred, 11 mm hög?
Just det - panerade fiskpinnar!

Sedan ungefär 50 år trycker vi i oss dem från barnaåldern - kanske med ett litet avbräck i mellanåldern – tills vi blir tvingade att åter skapa bekantskap med dem i seniormatlådan. Vi fyrtitalister fick dem i början serverade med ca 30 g torsk besläktat fisk under paneringen. I dag är det väl på grund av miljöskäl mest laxarter som är basen i pinnarna där andelen fisk ska vara ca 65 procent. Wow! Säkert var grundidén ingen dålig tanke – men när det har gått så illa att våra barn numera tror att fisk i allmänhet är fyrkantig och med bröd på ryggen då har det gått snett med innebörden av ordet "convenience".
Värstingen och nykomlingen i sammanhanget är väl det "gröna" alternativet – som jag har hört talas om – och som produceras av??
Jo jag undrar jag och vad må den kallas då?
Jag säger bara; grattis till 50–års dagen

Keep it cooking

Relaterat innehåll

Vad tycker du?

Cookies och PUL
Enter the numbers you hear: Generera ny | Hjälp
Kommentera

Ställ en fråga till Kurt

Skicka
Recept på bra mat

Kycklinggryta med indiska smaker

Svensk gårdskyckling och indisk kryddning blir en lycklig kombination som är lika god i matlådan ...